POD ZIEMIĄ I W POWIETRZU

 

Niecodzienne atrakcje czekały na uczestników jednodniowej wycieczki, która zorganizowana została w ramach realizacji zadania publicznego „NIEPEŁNOSPRAWNY INNY, ALE TAKI SAM” współfinansowanego z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (Umowa nr 476_I/2017 między Ministrem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z siedzibą w Warszawie przy ul. Nowogrodzkiej 1/3/5, a Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Kuźnia Życzliwości” z siedzibą w Szczercowie przy ulicy 3 Maja 6).
We wczesnych godzinach rannych 29 lipca br. liczna grupa osób niepełnosprawnych wraz z opiekunami rozpoczęła przygodę, która swój początek miała pod ziemią, a finał dla niejednego uczestnika odbył się niemalże w chmurach.
Pierwszym punktem wycieczki była Kopalnia Guido w Zabrzu. Podziemna przygoda rozpoczęła się zjazdem autentyczną szolą na poziom 170m. Podczas zwiedzania tego poziomu uczestnicy wycieczki dowiedzieli się jak wyglądała praca w kopalni na początku XX wieku, jaką rolę odgrywały konie, a dzięki multimedialnym efektom niemal na własnej skórze „poczuli” zagrożenia czyhające na górników pracujących pod ziemią. Nie zabrakło również informacji nt. patronki górników św. Barbary.
Na poziomie 320 m na zwiedzających czekały jeszcze większe atrakcje. Były to pokazy pracy wielkich maszyn górniczych i przejazd elektryczną, podwieszaną kolejką górniczą, jedyną udostępnioną dla turystów tego typu kolejką na świecie. Odkrywanie poziomu 320m to przede wszystkim poznawanie rozwoju techniki górniczej od końca XIX wieku, aż do czasów współczesnych. Pokonując prawdziwy labirynt górniczych wyrobisk momentami było stromo i ciasno, ale za to zawsze bezpiecznie.
Po wyjeździe na powierzchnię uczestnicy wycieczki udali się do Chorzowa, gdzie znajduje się najstarszy polski lunapark, który w ostatnim czasie gruntowną przebudowę, zyskał swój nowy wystrój oraz zmienił nazwę na Legendia Śląskie Wesołe Miasteczko. Na odwiedzających wesołe miasteczko czekało 40 różnorodnych atrakcji, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, w tym m.in. 4 kolejki górskie, koło widokowe Legendia Flower o wysokości 50m (dawny diabelski młyn), liczne karuzele, samochodziki elektryczne, super ślizg, krzywe lustra. Każdy mógł zatem znaleźć coś dla siebie i jeśli to tylko było możliwe, korzystać z atrakcji bez ograniczeń.
W godzinach wieczornych, pełni wrażeń i bogaci w miłe wspomnienia, niepełnosprawni uczestnicy wycieczki wraz z opiekunami bezpiecznie wrócili do swych domów.