ZIEMIA WIELUŃSKA DAWNIEJ, A DZIŚ

 

 

1 dnia lipca br. odbyła się wycieczka, której celem było poznanie Ziemi Wieluńskiej. Jej historię i teraźniejszość przybliżyli przewodnicy w Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu, które mieści się w dawnym klasztorze ss. Bernardynek z początku XVII w., ufundowanym przez matkę hetmana wielkiego Stanisława Koniecpolskiego. Uczestnicy wycieczki zwiedzili trzy wystawy stałe „Pradzieje ziemi wieluńskiej”, „Życie codzienne wsi wieluńskiej na początku XX wieku ” oraz „Tragedia Wielunia – 1 września 1939 r.”. Bardzo dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszyła się wystawa czasowa „Pojazdy II wojny światowej oraz auta PRL-u w miniaturze ze zbiorów Rafała Łabaza”. W dwóch salach muzealnych można było obejrzeć ponad 700 modeli samochodów cywilnych i pojazdów wojskowych.
Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie, które mieści się w zabytkowym, drewnianym dworze i jest typowym przykładem polskiego dworku szlacheckiego. Stylowe wnętrza dworu z 1757 roku zaadaptowane zostały na potrzeby ekspozycji obrazującej kulturę ziemiańską.
Słoneczna pogoda sprzyjała spacerom po zabytkowym parku wokół dworu, gdzie wśród okazałych drzew odnaleźć można było te najbardziej wyjątkowe będące pomnikami przyrody.
Niestety była to już ostatnia wycieczka w ramach tegorocznej III edycji zadania publicznego pod tytułem: „Cudze chwalicie, swego nie znacie” – cykl wyjazdów integracyjno-krajoznawczych dla osób niepełnosprawnych oraz ich rodzin, które jest współfinansowane ze środków udzielonych przez Zarząd Powiatu Bełchatowskiego (Umowa nr WE.25.2017 z dnia 14 marca 2017 roku).

  • DSC_1978 — kopia
  • IMG_1934
  • IMG_1987
  • IMG_2012