„Gry naszych rodziców i dziadków”

We wtorkowe popołudnie 29 maja br. w ramach programu wolontariatu pracowniczego PGE „Pomagamy” rozpoczęto realizację projektu pn. „GRY-strzał w dziesiątkę”, który adresowany jest do osób niepełnosprawnych oraz ich najbliższych, w tym członków naszego Stowarzyszenia. Obejmuje on cykl spotkań, podczas których uczestnicy biorą udział w różnorodnych grach z elementami  współzawodnictwa, opartych na wzajemnej pomocy i zasadach fair play. Całość dopełni wycieczka do PGE Giganty Mocy w Bełchatowie, gdzie interaktywna ekspozycja oraz towarzyszące jej warsztaty w przystępny sposób przedstawią, jak powstaje węgiel brunatny, jak się go wydobywa i przetwarza na energię elektryczną w bełchatowskich „Gigantach”, czyli elektrowni i kopalni węgla brunatnego.

Pierwsze z cyklu 4 spotkań, które zorganizowane i przeprowadzone zostało przez wolontariuszy PGE, odbyło się pod hasłem „GRY NASZYCH RODZICÓW I DZIADKÓW”. Opiekunowie przypomnieli sobie gry i zabawy znane z dzieciństwa, ci nieco młodsi mieli okazję je poznać. Towarzyszył temu ciekawy przekaz wiedzy prezentujący zarówno historię, jak i ciekawostki dotyczące poszczególnych gier. Tym samym uczestnicy, przy współudziale wolontariuszy PGE, odbyli swoistą podróż do świata gier.

I tak jak nasi rodzice mieliśmy możliwość zagrać w domino, pchełki, bierki, warcaby, szachy, Chińczyka, karty, państwa i miasta, głuchy telefon.

Ponadto zaprezentowane zostały gry, których współzawodnictwo odbywało się na powietrzu np. rzuty nożem, gra w kapsle (wyścig pokoju), siatkówka trzepakowa, wygibasy na trzepaku, gra w gumę, palanta, podchody, czy w chowanego. Najstarsi uczestnicy spotkania z rozrzewnieniem wspominali gry ze śpiewem typu: „Budujemy mosty”, „Jawor”, „Stary niedźwiedź mocno śpi”, zbijanego, klasy, berka, czy ciuciubabkę.

Całe spotkanie upłynęło w niezwykłej atmosferze – pełnej niekłamanej radości.